kodeforest

BİLİM VE TEKNOLOJİ

YAZILIM

Ali Yıldız

Bu yazımda değinmek istediğim nokta günümüzdeki 5 popüler yazılım dilidir. Bu dillerden bahsetmeden önce yazılım nedir, bu yazılımları günlük hayatta nerde kullanırız ve yazılım çeşitleri nelerden oluşur kısaca bahsetmek istiyorum.

Yazılım genel tanımıyla sanal, elektronik ve mekanik donanımlarla yapmak istediğimiz bir işin yapılmasını sağlayan komutların tümüne denir. Bu komutlara işlev kazandıracak olan donanım aracı da işlemcidir. Yazılıma örnek olarak yerli savunma sanayimizde kullanılan Bayraktar İHA’ları örnek gösterebiliriz. İnsanların bu insansız hava araçlarına yüklemiş olduğu yazılım ile bu araçları uzaktan kontrol ederek komut verme olanağı sağlamakta ve bu da yazılımın somut bir gerçeği olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca insanların günlük hayatta kullanmış olduğu teknolojilerin büyük kısmı yazılım sayesinde işlevselleşmiştir. Yazılım kullanılarak  akıllı telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletler tasarlanmıştır. Bununla birlikte eğitim, bilişim, sağlık, eğlence, pazarlama, inşaat, otomotiv, savunma ve uzay sanayisi gibi pek çok sektörde de yazılım kullanılmaktadır.

Yazılım ihtiyaçlar doğrultusunda farklılık göstermiş, bu ihtiyaçlar yazılımın genişlemesine ve çeşitli yerlerde kullanılmasına sebep olmuştur. Örneğin kimisi yazılımı şirketinin gelir-gider grafiklerine göre kâr-zarar oranı çıkartırken, kimisi yeni bir programlama dili yazabilir, kimisi de bir Word dosyası kullanarak elindeki verileri kaydedip kaybolmasını engelleyebilir. Yazılım çeşitlerini 3 ayrı başlık altında ele alabiliriz. Bunlar ;

1-İşletim Sistemi Yazılımları(Windows 95/98/XP/7/8/9/10, Vista, Pardus, Linux vb.)

2-Uygulama Yazılımları(Oyunlar, Office Programları, Winamp, Antivirüs Programları vb.)

3-Programlama Yazılımları(Java, Python, C++, Javascript, HTML5-CSS3 vb.)

DÜNYADA EN ÇOK KULLANILAN 5 YAZILIM DİLİ :

  1. JAVA: Java, son birkaç yıldır en çok kullanılan programlama dilleri listesinin başını çekiyor. TIOBE'nin verilerine göre Java, her ne kadar geçtiğimiz yıla göre biraz popülerliğini kaybetse de hala en çok kullanılan programlama dillerinde zirvede yer alıyor. Çok sayıda tanınmış şirket, yazılım ve uygulamalar geliştirmek için Java kullanıyor.

2018 yılı sıra: 1      2019 yılı sıra: 1       Değişim: - 0.85%

  1. C: En eski programlama dillerinden biri olan C; Microsoft, Oracle ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından benimsenmesi nedeniyle günümüzde de oldukça fazla kullanılıyor. Özellikle işletim sistemleri ve gömülü sistemler için oldukça uygun olan C, aslında temel programlama dillerinin evrensel bir dilidir.

2018 yılı sıra: 2        2019 yılı sıra: 2       Değişim: + 0.0019%

  1. PYTHON: Son 15 yılda Python'un popülaritesinde istikrarlı bir büyüme yaşandı. Bu yıl da kullanım olarak Python önemli bir oranda yükseliş gösterdi ve en popüler programlama dillerinde üçüncü sıraya yerleşti. Günümüzde yapay zeka, makine öğrenmesi ve robotik gibi gelecek vaat eden teknolojilerin arkasındaki programlama dili olan Python, son yıllarda hayran kitlesini ciddi oranda artırdı.

2018 yılı sıra: 4         2019 yılı sıra: 3       Değişim: + 0.03%

  1. C++: 1980'lerde geliştirilen ve nesne yönelimli programlama dili olan C++, günümüzde masaüstü web uygulamalarından sunucu altyapısına kadar sayısız sistemlerde kullanılıyor. Genellikle yoğun görevler içeren masaüstü uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılan C++, listemizin dördüncü sırasında kendine yer buluyor.

2018 yılı sıra: 3        2019 yılı sıra: 4      Değişim: - 1.41%

  1. C#: Microsoft tarafından Java'ya rakip olmak için geliştirilen modern bir nesne yönelimli programlama dili olan C#, Microsoft platformlarında çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanılıyor ve .NET framework'e ihtiyaç duyuyor. Birçok alanda kullanılabilen bu dilin en yaygın olduğu alanlar ise Windows masaüstü uygulamaları ve oyun geliştirme projeleridir.

2018 yılı sıra: 6        2019 yılı sıra: 5      Değişim: + 0.003%

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder